Музей „Історія села Підлісного” є комплексним музеєм широкого історичного профілю. Тут представлені основні віхи історії села від заснування до сьогоднішнього дня.

Музей знаходиться за адресою: Кіровоградська область, Олександрівський район, село Підлісне, вулиця Леніна 1, 27342. Засновником музею є Підлісненська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів( наказ №222 від 01. 12. 1997 р.)

Керівник музею - Варламова Ірина Михайлівна, вчитель історії та правознавства (стаж роботи в музеї – 18 років).

Музей займає три кімнати і коридор. Власне музей – 9,10 Х 5,90; кімната народознавства – 9,10 х 5,90; коридор – 14,50 х 3,00, кімната підготована до розміщення експозиції «Школа для нас найдорожче і найсвятіше слово» - 5,90 ×3,00.

За інвентарною книгою в основних фондах нараховується 316 експонатів. Оригінальні експонати ( нагороди) зберігаються в сейфі. Ведеться інвентарна книга. Приміщення ізольоване від інших навчальних приміщень, на вікнах – затемнення.

В музеї представлені такі експозиції:

1. „Українське народне житло середини і кінця ХІХ ст.» - розповідає про влаштування українського народного житла, його оформлення, побут українців.

2. „Моя земля – земля моїх батьків” – розповідає про створення села Підлісного, про колгоспне будівництво.

3. „Реабілітовані історією” – розповідає про роки сталінської тиранії, людей, які постраждали в цей час, та були реабілітовані.

4. „Через роки, через віки пам'ятайте...” – експозиція розповідає про жителів села, які брали участь в подіях Великої Вітчизняної війни.

5. „Другий фронт” – експозиція розповідає про діяльність партизанського загону ім. Ворошилова.

6. „Хлопці з нашого села” – експозиція ніби продовжує дві попередні. Тут представлені матеріали про хлопців –зв’язківців, піонерів-героїв села Підлісного.

7. „Галерея рушників” – зібрані рушники дали з тих сімей, у яких хтось пішов на війну і не повернувся з неї.

8. „ П'є журавка воду” – експозиція розповідає про солдатських вдів і їх життя після війни.

9. „Мужність і біль” (ЧАЕС) – експозиція розповідає про жителів с. Підлісного, які брали участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

10. „Афганістан болить в моїй душі” – експозиція розповідає про учасників війни в Афганістані.

11. „Школа для нас найдорожче і найсвятіше слово” – експозиція розповідає про історію Підлісненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів.

12. «Голодомор 1932 – 33 років» - експозиція розповідає про страшні роки голодомору в селі.

При музеї створена рада музею. Голова ради музею – Варламова І.М.

Члени ради музею – Михайлов Сергій, Самійленко Лілія, Матвієнко Дарія, Гусак Микола.

Також при музеї вже вісімнадцятий рік працює краєзнавчий гурток, який ставить перед собою такі завдання: створити умови для розкриття потенціалу здібних учнів, які мають нахили до творчої роботи та вивчення дисциплін гуманітарного профілю; залучити та зацікавити учнівську молодь перспективою досліджень рідного краю; привернути увагу до проблем малої історії, збереження пам'яток історії та культури; навчити цінувати історичні традиції свого народу.

В експозиціях музею є в наявності оригінальні матеріали, зібрані учнями в походах. Серед них: листи з фронту, посвідчення на нагороди, нагороди учасників Великої Вітчизняної війни. Є в нашому музеї куточок де зберігаються матеріали про нашого односельця Казарина Василя Степановича, який з перших днів війни був на фронті. Дійшов до Берліну і загинув на його околицях. Серед матеріалів – 5 листів з фронту, 5 подяк за активну участь у бойових діях, повідомлення на орден Суворова та копія похоронки.

Таких оригінальних матеріалів по інвентарній книзі нараховується в кількості -41.

Зібрали гуртківці і відомості про солдатських вдів, про їх життя в роки війни та після неї. Перед відвідувачами музею постають 11 постатей жінок – героїнь, яких не зламало горе, які змогли вижити після всіх негараздів і виховати прекрасних дітей.

Розпочали учні створювати і „Книгу спогадів” куди заносять згадки про своїх рідних , що брали участь у тій страшній війні.

27 лютого 1998 року в музеї була відкрита експозиція „Галерея рушників”. Кожен рушник в Галереї, то образ того, хто не повернувся з війни. Родичі загиблих віддали у школу рушник за того, кого й досі чекають з війни: дружина – за чоловіка, дочка чи син – за батька, внуки – за діда, сестра – за брата. Окремі родичі загиблих, крім рушників дали ще й фотографії. Галерея поповнюється ще рушниками і новими фотографіями, які увічнюють пам'ять про загиблих героїв війни. Так у жовтні 2010 року рушник у пам'ять про своїх двох братів передала жителька села Підлісного Черна О.С.

Існує в музеї і „Книга пам'яті” де є два розділи під назвами:

„Вони не повернулися з війни” і „Відболіли їхні рани”. В книгах зібрані відомості про односельців, що загинули під час війни, а також відомості про тих, хто помер вже по війні. Гуртківці впевнені, що ні одне ім’я, ні одне прізвище не повинно забутися, загубитися .

На 2007 рік в селі Підлісному не залишилося в живих жодного учасника бойових дій. І тому матеріали музею допомагають зберегти нашу пам'ять про подвиг.

Бо ж давали обітницю: ніколи не забудемо! Ні тих, хто загинув у бою від кулі, чи в тилу від холоду і голоду. Обіцяли довіку пам'ятати муки сирітські, сльози вдовині, страждання покалічених.

В експедиціях, походах, історичних розвідках було зібрано матеріали, які були розміщені в експозиціях «Найдавніше минуле села» та «Голодомор 1932 – 33 років».

Та не лише роботою науково – дослідницькою займаються члени краєзнавчого гуртка. Проводимо ми і експедиції місцями бойових дій на території рідного краю, ходимо і партизанськими стежками. Так кожного року, в переддень Перемоги учні проходять місцями найзапекліших боїв радянської армії під час визволення села, а також проводять рейди по догляду за братськими могилами та могилами загиблих воїнів , бувають на місці страти піонерів – зв'язківців партизанського загону. Як результат цих рейдів і роботи з архівними даними була створена хроніка найважливіших бойових дій партизанського загону ім. Ворошилова (командир С.І.Довженко).

Учні школи постійно доглядають братські могили, могилу де поховано піонерів – зв'язківців.

Матеріали музею постійно використовуються в навчально – виховному процесі нашого навчального закладу.

З метою підвищення ефективності уроку, його виховного значення вчителі гуманітарного циклу передбачають роботу учнів у музеї, використовують його матеріали на уроці при вивчені тем, що пов'язані з періодом Другої світової війни, тридцятих років (голодомор, репресії).

Вчителі школи використовують чимало методичних прийомів, видів і форм навчальної роботи, під час якої використовують матеріали шкільного музею. Серед них – заняття, що проводяться безпосередньо у музеї (екскурсія по експозиції, урок і самостійна робота учнів в експозиції і фондах), заняття поза музеєм – у класі, навчальному кабінеті з демонструванням окремих музейних колекцій, експонатів.

Залежно від мети і завдань уроку на одних уроках учні виступають у ролі тільки екскурсантів (вони слухають розповідь екскурсовода – учня або вчителя), на інших – учасниками бесіди ( самостійно роблять висновки з побаченого і почутого, доповнюють розповідь).

Але найпоширенішою формою роботи є звичайно екскурсія по експозиціях.

Екскурсія – основна форма масової освітньої діяльності будь – якого музею.

В нашому музеї ми проводимо оглядові та тематичні екскурсії. Оглядові екскурсії, здебільшого проводимо коли до нас приїздять гості, бо такі екскурсії передбачають загальне ознайомлення з експозиціями музею. А тематичні екскурсії проводимо за певною темою для учнів нашої школи, а також гостей.

В 2005 – 2006 році двічі музей відвідав міністр освіти Ніколаєнко С.М.

9 травня 2007 року гостем нашого музею і школи був Голова Кіровоградської обласної держадміністрації Черниш В., якого дуже схвилював урок мужності проведений гуртківцями та учнями школи на базі музею. За результатами група учнів та вчителів школи була нагороджена Грамотами та Подяками Кіровоградської обласної державної адміністрації.

В 2010 році з матеріалами музею познайомилися Голова Кіровоградської обласної державної адміністрації Ларін С.М., та Голова Олександрівської районної державної адміністрації Авксентьєв В.В.

Екскурсію по нашому музею можуть провести і самі учні, тому, що на заняттях гуртка ми займаємося і підготовкою учнів – екскурсоводів.

В приміщенні музею і на основі матеріалів музею проводяться уроки мужності, тематичні години спілкування, уроки – зустрічі.

Завели ми у нашому музеї і книгу відгуків та побажань фрагменти якої також представлені у наших матеріалах. Про музей у нашій школі знають і далеко за межами не тільки нашого села, а й району. Про це свідчать публікації в районних та обласних виданнях.

Летять і летять роки. Летять і відлітають у вічність. Роки , скільки б їх не минуло, не зітруть у народній пам'яті світлі імена тих, хто віддав своє життя за Батьківщину. Схиляємо голову перед світлою пам'яттю тих, хто віддав своє життя, увійшовши в безсмертя, хто доніс до сьогоднішніх днів ті крихітки пам'яті за допомогою яких гуртківцям вдається відновити історичну правду. Та на зробленому ми не зупиняємось. Бо ж не знають спокою молоді серця. Їм все цікаво і тому ми завжди у пошуку.

/Files/images/muze/DSC09183.JPG/Files/images/muze/DSC09184.JPG/Files/images/muze/DSC09185.JPG/Files/images/muze/DSC09186.JPG/Files/images/muze/DSC09187.JPG/Files/images/muze/DSC09188.JPG/Files/images/muze/DSC09189.JPG/Files/images/muze/DSC09190.JPG/Files/images/muze/DSC09193.JPG/Files/images/muze/DSC09191.JPG/Files/images/muze/DSC09192.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 888

Коментарi

Новини

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Травень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031